Kuukkeliblogi

lauantai, huhtikuu 23, 2005

Osittaisesta valokuvauskiellosta

Kuten me kaikki tiedämme, niin osa meistä bloggaajista bloggaa anonyymisti. Tämä "kasvottomuus" on aina suuressa vaarassa yleisötilaisuuksissa, jossa osallistujien kamerat räpsyvät tiuhaan tahtiin. On tietenkin erittäin ymmärrettävää, että kukin haluaa ottaa oman muistonsa tilaisuudesta ja kanssabloggaajista. Myös osa näistä kuvista päätyy nettiin kaiken kansan katseltaviksi.

Jotta tänä vuonna vältyttäisiin ikäviltä seuraamuksilta jaetaan Kuukkeli gaalassa punaisia tarroja niille, jotka eivät halua kasvojansa nettiin. Tarran voi liimata näkyvälle paikalle esimerkiksi paitansa rintaa tai vaikka otsaan. Tarroja on noin 80 kpl, joten jokaiselle sellaisen haluavalle niitä luulisi riittävän. Myös omien punaisten tarrojen tai pinssien käyttäminen on sallittua.

Valokuvia räpsiville ohjeistuksena voidaan siis mainita, että kun nettiin julkaisee ryhmäkuvia, niin punaisella tarralla varustettujen kasvot (ja muut tunnistettavat merkit) pyydetään blurraamaan tai tekemään jollain muulla tavalla tunnistamattomiksi. Sama pätee tiedotusvälineiden edustajia.

Toisten anonymiteetin kunnioittaminen on korkealle arvostettava blogi-eettinen koodi, jota jokaisen tulisi noudattaa. Bloggaaminen on hauska harrastus ja vuoden huipputapahtumaan saapuminen tulisi myötäillä tätä mukavuutta.

Tilaisuudessa tullaan tiedottamaan ja muistuttamaan osittaisesta valokuvauskiellosta. Toivottavasti tämä antaa kaikille epäileville rohkeutta saapua paikalle.

1 Comments:

Anonymous said...

This post has been removed by a blog administrator.

8/3/06 13:10  

Post a Comment

<< Home